Як чистити кулер центрального процесора?

Процесорний кулер складається з двох деталей – вентилятора і радіатора. У його веденні знаходиться важливе завдання – охолодження процесора. Таким чином, від того, наскільки якісно працює процесорний кулер, залежить, наскільки стабільно буде працювати весь комп’ютер в цілому.

Основним і найважливішим компонентом кулера вважається вентилятор, тому що радіатор пасивний. Вентилятор, як будь-який механічний прилад, в якому існують елементи, що труться, вимагає особливого догляду. Мастило з плином часу втрачає свої властивості, що веде до зниження якості роботи пристрою – з’являються шуми, вентилятор починає вібрувати і т.д.

Тому, при появі шумів всередині корпусу комп’ютера, не відкладайте втручання на потім.
До речі, шум може видавати як процесорний кулер, так і всі інші кулери, розташовані всередині системного блоку, наприклад, кулер на відеокарті, або додатковий кулер для дискових накопичувачів, і т.д.

Профілактику всіх інших кулерів ви можете проводити точно так само, як і процесорного кулеру.
До заходів щодо технічної профілактики вентилятора обов’язково входить «вологе прибирання» – зняття пилу серветкою для оргтехніки, а також промазування осі спеціальним мастило.

Можна, звичайно, купити новий радіатор (або вентилятори), але не завжди і не у всіх є така можливість. Своєчасно піклуючись про чистоту кулерів, ви уникнете необхідність частої заміни їх складових частин.

Для того, щоб якісно провести очищення вентилятора, його потрібно спочатку відчепити від радіатора. Зняти радіатор просто – треба викрутити чотири маленьких гвинтика, після чого зняти радіатор, не забувши перед цим відключити його від електромережі.

Лопаті вентилятора зручно очищати ватною паличкою, попередньо змоченою в спирті. У разі, коли вентилятор давно не очищався, буває, що пил перетворюється тверду кірку. Не бійтеся використовувати помірну силу, щоб від неї позбутися – навряд чи ви зможете нашкодити вентилятору. Крильчатку не обов’язково виймати з гнізда, але сам вентилятор зняти доведеться.

Є кілька важливих моментів в процедурі очищення кулера. В гнізді для вентилятора (нижній його частині) зазвичай присутня наклейка, під якою розташований кріпильний механізм. Крильчатка закріплюється в цьому гнізді на кінці металевої основи за допомогою кільцеподібної виїмки.

Встановивши крильчатку в гнізді, потрібно буде зафіксувати її, надівши на виїмку пластикову шайбу, яка призначена для її закріплення.
Наклейку необхідно відклеїти і витягти пластикове кільце. Це потрібно зробити дуже акуратно, не пошкодивши його.

У вентиляторах, які вже довгий час експлуатувалися, пластикова шайба може втратити гнучкість, тому знімати її потрібно вкрай обережно, щоб не пошкодити. Крім цього, як правило, шайба дуже щільно прилягає до виїмки крильчатки.

Для того, щоб витягти шайбу, можна підчепити її товстою голкою, після чого витягнути пінцетом. Тепер крильчатку можна виймати з гнізда.
Очистити гніздо від пилу, що скупчився, допоможе ватна паличка, оброблена спиртом, а отвір для установки крильчатки потрібно змастити спеціальним мастилом певної в’язкості.

Але перед тим, як змащувати його, помістіть крильчатку на місце і похитайте злегка в різні боки.

Виявлені люфти говорять про виробіток вентилятора, що виявляється у вигляді нерівномірної розкрутки з присутністю вібрації пристрою під час роботи.
Повністю виправити таку ситуацію неможливо, єдине, що допоможе – використання мастила з необхідним ступенем в’язкості.

Високий опір збільшенню температури такого мастила створює ту саму комфортну для вентилятора середовище, що виключає появу вібрацій. Мастило втрачає свої властивості з плином часу, тому шуми знову з’являться і процедуру необхідно буде знову повторити.

Обробивши вал крильчатки мастилом, встановіть її назад в гніздо, прокручуючи її навколо осі кілька разів для рівномірного розподілу мастила. Надлишки масла, що з’явилися при цьому, необхідно витерти. Після цього, встановіть назад кріпильне кільце і прикріпіть на місце наклейку.

На цьому заходи щодо профілактичного обслуговування вентилятора закінчені. Прикрутіть його гвинтами до радіатора і можете підключати живлення, після чого включайте комп’ютер і проконтролюйте роботу очищеного і змащеного пристрою.

Якщо вам не під силу самим впоратися з цим завданням, приходьте до нас. Ремонт комп’ютерів знаходиться в Борисполі.

Читайте також:

Не забувайте контролювати стан комплектуючих
Поради про електроживлення
Як видалити пил
Як захистити блок живлення?
Як надовго захистити кулер центрального процесора?
Догляд за жорстким диском
Як захистити клавіатуру від поломок?
Створюйте резервні копії даних